KDV İADESİ TALEP SORGULAMA

KDV iade taleplerinin takibini ve daha süratli sonuçlandırılmasını sağlamak amacıyla Başkanlığımız tarafından oluşturulan ‘‘KDV İadesi Takip Sistemi’’ mükelleflerimizin ve mali müşavirlerimizin kullanımına deneme amaçlı açılmıştır. KDV iadesi talebi olan mükelleflerimiz iade sürecinin hangi aşamada olduğunu artık www.ivdb.gov.tr/iadeweb/kdvsorgu.php adresinden sorgulayabilirler. 

Yukarıdaki adrese erişildiğinde vergi kimlik numarasının yanı sıra dosya zimmet numarasının da bilinmesi gerekmektedir. Dosya zimmet no’sunu bilmeyen mükelleflerimizin bizzat kendileri, şirketi vergi daireleri nezdinde temsile yetkili kişileri, sözleşmeli mali müşavirleri yetki belgeleri veya sözleşmelerini ibraz etmek suretiyle bağlı bulundukları dairelerin KDV servislerinden alabilirler. 

Vergi kimlik numarası, dosya zimmet numarası ve güvenlik amaçlı ekranda görülen kodları girmek suretiyle ulaşılan ekranda, sadece dosya zimmet numarası girilen talebin değil tüm dönemlere ilişkin talepler ayrı ayrı görülebilecektir. Tamamlanan talepler açılan ekranın alt tarafında yer alırken devam etmekte olan talepler ekranın üst tarafında yer alacaktır. Her bir talep itibariyle ilk etapta “iade dönemi, talep tarihi, son işlem tarihi, talep türü ile nakden ve mahsuben talep edilen talep tutarı bilgileri” görülmektedir. 

Her bir talep satırına tıklandığında ise ilgili talebin hangi süreçlerden geçtiği ve en son hangi süreçte olduğu görülebilmektedir. 

Oluşturulan KDVİTS’in değişimi ve gelişimi ile ilgili görüşlerinizi  kdvinfo@ivdb.gov.tr adresine gönderebilirsiniz. 

Deneme sürecinde ortaya çıkabilecek aksaklıklar için göstereceğiniz anlayışa şimdiden teşekkür eder, mükelleflerimize, meslek mensuplarımıza saygıyla duyururuz.